Nedeľa sv. Tomáša v katedrále

Nativity  200Prvá nedeľa po Veľkej noci je zasvätená sv. Tomášovi. Je pravda, že sv. Tomáša voláme "neveriacim" a napriek tomu deň jeho sviatku je bezprostredne po sviatku všetkých sviatkov - Vzkriesenia nášho Pána. Sme stále v radostnej nálade od tohto nádherného sviatku väčšoi radosť nám urobilo privítať medzi nami veľmi špeciálneho hosťa: Jeho Excelenciu Andreja Drobu, veľvyslanca Slovenskej republiky v Kanade. Prišiel nás navštíviť so svojou šarmantnou ženou Danielou a jeho pôvabnou dcérou Sárou. Bola to veľká česť privítať ich na našej liturgii v katedrále Narodenia Matky Božej v Toronte. Pretože to bolo prvýkrát keď sa zúčastnil byzantskej liturgie, boli príjemne prekvapení, a mali naozaj pekný zážitok. Hlavný celebrant bola Jeho Excelencia biskup Ján Pazák, CSsR a vdp. Marek Novický koncelebroval. Pred liturgiou o. Marek oficiálne predstavil a privítal Jeho Excelenciu a jeho rodinu a dal všetkým vedieť, akí sme šťastní, že sa rozhodli navštíviť našu farnosť.

Po liturgii boli všetci pozvaní do haly pod kostolom na priateľské posedenie pri káve a koláčoch. Vdp. Marek opäť privítal našich vážených hostí a privítal pani Drobu s krásnou kyticou kvetov. Jeden z našich mladých farníkov, Madeline Tubaro tiež privítal menšou kyticou pôvabnú Sáru. Pán veľvyslanec poďakoval o. Marekovi a biskupovi Jánovi ako aj farníkom za vrelé privítanie, a prehovoril o tom, ako si predstavuje svoju prácu v Kanade. Zopakoval, že je tu slúžiť slovenskej komunite podľa svojich najlepších schopností, sľúbil nás navštevovať tak často, ako to jeho pracovné zaťaženie dovolí a povedal, že ak niekto potrebuje pomoc týkajúcu sa napr. slovenského cestovného pasu alebo iných slovenských dokladov aby sa obrátili na neho. Potom sa zastavil o každom stole a porozprával sa so všetkými prítomnými, že mu skoro nezostal čas posadiť sa a ochutnať obložené chlebíčky. Ďakujeme paniiam Kapitánovej, Bujdošovej, Bučkovej a Burgerovej že pripravili krásne a chutné občerstvenie, zákusky a kávu. Urobili vynikajúcu prácu.

Vaša Excelencia, boli sme poctení, že ste boli medzi nami v nedeľu sv. Tomáša. Ďakujeme, že ste si vo Vašom nabitom programe našli čas stráviť medzi nami. Vy a vaša rodina bude v našich modlitbách a rozhodne sa tešíme na mnoho ďalších návštev našej farnosti. Kiež by Pán Boh udržiaval vás a vašu rodinu v šťastí a zdraví po mnoho rokov: Mnoho rokov, Šťastných rokov, nech sám náš Pán daruje VÁM. Sme si istí že si budete pamätať vyznanie ktoré ste počuli mnohokrát počas nášej liturgie: "Christos Voskrese"

Text: Mary Snell, fotografie: Helen von Fiedl

Adresa

Kanadský Slovák
259 Traders Blvd. East,
Unit 6
Mississauga Ontario
L4Z 2E5 Canada